Léčba některých stavů vyžaduje podání kortikosteroidů. Kortikosteroidy jsou předepisovány široké škále pacientů s mnoha různými diagnózami. Většinou se využívá se jejich protizánětlivého, protialergického a imunosupresivního účinku. Léčba kortikosteroidy vedle bezesporu nesmírně cenného přínosu s sebou nese též některá rizika.
V rámci prevence nežádoucích účinků kortikosteroidů se proto snažíme dodržet některé zásady:
Na co dbát v v průběhu podávání kortikosteroidů?
Na co dbát při užívání kortisteroidů a operaci či úrazové stavu?
Dostanete-li se v průběhu užívání kortisteroidů do zátěžové situace (např. akutní operace, trauma) je nutné informovat ošetřující lékaře o faktu, že užíváte kortikosteroidy !! Zátěžové situace vyžadují podání vyšší dávky kortisteroidů.
Na co dbát při vysazování dlouhodobě podávaných vyšších dávek kortikoidů?
Při vysokých dávkách kortikosteroidů může vzniknout útlum tvorby vlastních kortikoidů již za 5-10 dnů. Kortikosteroidy nikdy nevysazujeme náhle, při rychlém vysazení kortikoidů může vzniknout tzv. detrakční syndrom (únavnost, slabost, bolesti v kloubech a svalech, nauzea, nechutenství, hmotnostní úbytek, pokles krevního tlaku, teploty). Při vysazování kortisteroidů je třeba dbát některé zásady o kterých Vás bude informovat lékař, který Vám tuto léčbu nasadil.