Účelem tzv. antikoagulační léčby je umělé navození poruchy krevní srážlivosti. Tato se používá buď z důvodů preventivních (účelem je předcházení tvorby krevních sraženin u ohrožených jedinců), nebo léčebných (léčba krevních sraženin již vytvořených).
Nejčastěji užívaný lék pro antikoagulační léčbu se jmenuje warfarin. Tato látka působí tak, že blokuje účinek vitaminu K, který je v těle nezbytný pro tvorbu látek, které se podílejí na srážení krve. Doba podávání warfarinu odvisí od důvodu jeho nasazení, může se jednat o několik měsíců až po doživotní užívání.
Mezi nejčastějí důvody nasazení warfarinu patří:
Správná míra „naředění krve“ je kontrolována vyšetřením INR (International Normalised Ratio), často nazývaný jako Quickův test. Je třeba, abyste znali Vaše cílové INR (Quick), o tomto by Vás měl informovat lékař, který indikuje nasazení antikoagulační léčby. Obvykle se cílové INR pohybuje mezi 2-3; při INR (Quick) <2 je riziko krevní sraženiny, při INR (Quick)>4 je riziko krvácení.
Podávání antikoagulační léčby, tzv. warfarinizace, je vždy spojené s krevními testy, díky kterým má pacient a lékař jistotu, že léčba je vedená správně a bezpečně. Testy (INR, resp. Quick) je možné provádět v naší ambulanci odběrem kapilární krve (odběr z prstu).
Při zahájení léčby antikoagulačními prostředky, dokud pacient ještě nemá řádně nastavené dávkování, se měření INR či Quickův test provádí zpočátku častěji; později, kdy má již pacient řádně nastavené dávkování, se kontrola provádí v intervalech čtyř týdnů.
Veškerá výše uvedená opatření se činí z důvodu prevence nejzávažnějšího nežádoucího účinku, kterým je krvácení.
Krvácení se může projevit krvácením z nosu, krví ve stolici, v moči či ve zvratcích. Pozor i černá stolice (tzv. meléna) může být příznakem krvácení. U žen může dojít k abnormálně silnému menstruačnímu krvácení nebo k vaginálnímu krvácení mimo cyklus.
Warfarin a dieta: V úvodu jsme Vás informoval, že warfarin působí tak, že blokuje účinek vitaminu K, který je v těle nezbytný pro tvorbu látek, které je podílejí na srážení krve (koagulaci).
Nízký, vysoký resp. kolísavý příjem vitamínu K může tedy vést ke komplikací ve vedení léčby. Většinou není nutné měnit Vaše stravovací návyky. Pro Vaše stravování platí dvě důležité zásady a to pravidelnost a přiměřenost. Potraviny s vysokým obsahem vitaminu K (listová zelenina, kapusta, špenát, zelí, brokolice, květák, česnek, luštěniny, grepy, kiwi, avokádo, červená řepa, bylinkové čaje, zelené čaje, kuřecí maso, játra, jiné oleje než slunečnicový) nemusíte z Vaše jídelníčku zcela vyřazovat, ale dbejte na pravidelnost jejich příjmu.
Odkazy: řadu užitečných informací pro warfarinizované pacienty naleznete www.antikoagulace.cz. Pro pacienty se zájmem o možnostech automonitorace antikoagulační léčby doporučujeme www.roche-diagnostics.cz/produkty/primarnipece/coagucheck.aspx